Haber

Bloomberg: Erdoğan önümüzdeki ay Netanyahu ile görüşebilir

Son dönemde Türkiye ile İsrail arasında atılan normalleşme adımlarına bir yenisinin eklenmesi gündemde. Buna göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yakın zamanda görüşeceği iddia edildi.

Bloomberg’in aktardığı habere göre, iki isim önümüzdeki ay yüz yüze görüşecek ve Türkiye ile İsrail arasında uzun süredir devam eden ilişkileri düzeltmek için bazı adımlar atacak. Haberde, cumhurbaşkanlarının takvimi izin verirse Erdoğan-Netanyahu görüşmesinin Temmuz ayında Ankara’da gerçekleşeceği belirtildi.

DOĞALGAZ DA MASA ÜZERİNDE OLACAK

Öte yandan iki liderin görüşmesinde, sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) Gazze Şeridi’nden Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması için müzakere yapılabileceği önerildi. Ancak bölgede şu anda ne kadar gaz bulunduğu bilinmiyor. Ayrıca İsrail’de LNG ihracat terminali veya Türkiye’ye gaz taşıyacak bir boru hattı da yok. Milyarlarca dolara mal olacak bu projelerin yapım aşamasının yıllar alabileceği belirtiliyor.

Kaynaklar, Türkiye ile İsrail arasında olası bir doğal gaz anlaşmasının ilişkilerin onarılmasına yardımcı olabileceğini söylüyor. Çünkü İsrail hükümeti geçtiğimiz Pazar günü bir açıklama yaparak Gazze’de gaz sahası yapılmasına izin verileceğini bildirdi.

KAYNAK: HABER7

mucurajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu