Ekonomi

Kovid-19 İdari Para Cezaları İade Edilecek

Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla verilen idari para cezalarında yapılan ödemeler, 31 Aralık 2024 tarihine kadar başvurulması halinde iade edilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Tahsilat Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Kovid-19’un yayılmasını önlemek amacıyla verilen idari para cezalarının iade edilmemesi hükmü, Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edildi.

İptal kararının ardından bu kapsamda verilen para cezalarında 9 Kasım 2022 tarihinden önce yapılan ödemelerin iadesi için düzenleme yapıldı.

Bu tarihten önce tahsil edilen idari para cezaları, 31 Aralık 2024 tarihine kadar tahsilatı yapan birime başvurulması halinde iade edilecektir.

Ödemenin vergi dairesine veya bankaya yapılması durumunda Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. vergi dairesi adına, Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden, doğrudan ödemenin yapıldığı vergi dairesine veya posta yoluyla yapılabilir. Diğer vergi daireleri aracılığıyla da yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu